11. Sukces w wielkim świecie

Jakże daleko poszedł feminizm! Już nie tylko dla mężczyzn zarezerwowane są takie zawody jak dyrektor, prezes, polityk i finansista. Możemy startować w wyborach, pilotować samoloty, walczyć na wojnie, być DJ-kami, fotografkami, reżyserkami, a w roku 2020 pierwsza kobieta w historii dostała Oscara za muzykę filmową. (Szybko, co?)

No spoko, wiadomo, że nie żyjemy w USA w latach pięćdziesiątych i nie musimy spędzać dni z dziećmi, czekając, aż mąż wróci od kochanki. Ale też nie funkcjonujemy tak całkiem w feministycznej utopii, w której nikt nie wypomni ci, że ta twoja kariera to taka mało kobieca. I doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, nawet jeżeli głównie podskórnie, bo - wbrew temu, co napisze ci w internecie jakiś anon - głupia nie jesteś.

Jeśli masz córkę i wychowujesz ją z dala od telewizji i internetu, a karmisz tylko awokado, jarmużem i książeczkami o Marii Skłodowskiej-Curie - to okej, może od początku uwierzy, że może robić wszystko to samo, co chłopcy. Ale ty wychowałaś się w Polsce, a nie w cieplarni albo plemieniu Amazonek. Dlatego wiesz, że niby możesz wszystko to, co mężczyźni, ale bez obaw - znajdzie się ktoś, kto ci uświadomi, że w praktyce nie do końca. Jesteś fighterką, przebijasz głową szklane sufity, pniesz się w górę po stromej drabinie, ale po drodze na tej drabinie i tak zawsze jakiś typ klepnie cię w tyłek.

Albo przynajmniej zapyta z udawaną troską, czy na twojej karierze nie cierpi rodzina.

Rozdział o sukcesie w męskim świecie to taki, w którym mogłoby się znaleźć dużo smutnych historii o moich koleżankach. Polityczkach, którym prawicowi panowie robili seksistowskie uwagi przed programem w telewizji. Dziennikarkach, którym anony w internecie pisały, że są grube i głupie (ale przede wszystkim grube). Aktorkach, które w jednoznacznych celach zapraszali do hotelu producenci. Ale to jest wesoła książka i nie możemy z tego robić jakiejś rozprawy o #metoo, bo nie po to ją chyba kupiłaś.

I dlatego znajdziesz tu raczej opowieść o tym, jak wygląda prawdziwy dzień z życia kobiety na świeczniku i instrukcję, czego broń Boże nie powinna mówić w wywiadach. Dowiesz się też, co po twoim sukcesie napiszą w internecie i - ważne! - jakie kryteria powinien spełniać twój partner, żeby ludzie nie gadali. (Tak, to jest to miejsce, w którym sprawdzasz, czy powinnaś rzucić swojego chłopaka, czy może jednak jeszcze się nada.)

Wysłuchaj tego rozdziału, a będziesz gotowa na sukces, sławę i karierę w kobiecym stylu, a wszyscy będą cię kochać i poważać jak Magdalenę Cielecką.

I na żadnym portalu plotkarskim nie napiszą o tobie "kontrowersyjna".

11. Sukces w męskim świecie

0:00 0:00